Ve sborovně

Ve sborovně

Bratislavské námořní školy
Ing. Vladimír Štádler
absolvent Vysoké námořní školy v Gdyni z roku1982. Obor - námořní navigace a transport.

- Po studiích se zabýval nakládkou lodí, lodní stabilitou a astronomickou
navigací. Praxe na námořních a říčních lodích.
- V roce 1998 zakládá firmu s pozdějším názvem NAVISAT Stadler.
s.r.o. Tuto v prosinci 2009 předává své společnici, 31.12.2011 z Navisatu odchází a
zcela se věnuje své nové společnosti STADLER Consulting, s.r.o.

Za svůj život získává bohaté odborné zkušenosti ne jen z oblasti námořní problematiky, ale z mnoha dalších oborů:

- GPS
- Satelitní komunikace
- Digitální kartografie
- Psychologie vedení společnosti
- Navazování obchodních kontaktů
- Filozofie správného jednání s klienty doma i v zahraničí
- Znalost mentality mnoha národů.
- Výbornou znalost angličtiny a polštiny.

- Nevíte jak navázat kontakt se zahraničním partnerem kterého jste si
vyhlédli? Potřebujete napsat e-mail, dopis, nebo mu zatelefonovat?
- Má Vás zahraniční partner navštívit a nevíte si přesně rady jak
postupovat?
- Máte vycestovat a navštívit obchodního partnera. Nejste si jisti svou
angličtinou?

Můžete se na mne obrátit. Je pravděpodobné, že Vám budu schopen účinně pomoci.

Kontaktujte mne, rád s Vámi budu spolupracovat na zajímavých projektech.
Je možné, že v budoucnu najdeme společnou řeč.

Vladimír Štádler - poradenství a služby

S ohledem na veliký objem prací při vývoji SW LEA a na vydání hodnotných publikací kolegů, jsem vydání vlastní samostatné knihy odložil na neurčito.

SW LEA se přirozeným vývojem dostal do stádia, kdy se jeho manuál stává ne jen pomocníkem při výpočtech, ale slouží i k výuce uživatele. Je pravděpodobné, že manuál k LEA se pomalu spolu s programem samým stane interaktivní učebnicí astronavigace. Další možnosti rozvoje dává partnerství s kolegou z Námořní školy v Bratislavě. Dobrá spolupráce byla navázána s panem Scheirichem http://sajri.astronomy.cz/, se kterým problematiku konzultuji. Své by měli najít začátečníci i zkušení navigátoři. Rád přijmu jakoukoliv spolupráci pod heslem - vždy se mohu něco přiučit.

Slyším-li slovo astronavigace vždy si vzpomenu na Doc.Szczepanka .-přednášejícího profesora Vysoké Námořní Školy v polské Gdyni. Tento výjimečný člověk a přednášející ve mě během mého studia zanechal hluboké stopy. Zapamatoval jsem si snad vše, co nás kdy naučil. Úvod do nového tématu obvykle začínal. „Panowie pamientajcie“ – pánové pamatujte si -. Jeho poutavé přednášky, které jsme nábožně poslouchali, ve mně vzbudily velký zájem a chuť vše co je v astronavigaci možné si v praxi odzkoušet. Teorie astronavigace v podání pana docenta silně připomínala témat pro zamilovanou dvojici za krásné teplé letní noci, provoněné vůní tropů.
Na rozdíl od mála předmětů je na astronavigaci krásná sama teorie. Měření výšek nebeských těles sextantem je obrovskou romantikou starých zapomenutých dob. Pochopení způsobu teorie měření a výpočtu v astronavigaci považuji za nezbytné, zajímavé a velmi žádoucí. Skutečný námořní navigátor nikdy nepřijímá žádná dogmata. Pokud by tak činil, zásadně by se zpronevěřil zásadám navigace samé. Nebyl by totiž schopen kontroly a posouzení svých výsledků. A takové výsledky by pro vedení lodi byly nikdy použít nesměl.
Myslím, že nejlepší cestou k pochopení astronavigace jako předmětu je vrátit se v historii tam, kde sama myšlenka využití nebeských těles pro řízení lodí vznikla.

1, Jak k tomu vlastně došlo.

Lidé si v dávných mořeplaveckých výpravách kladli důležité otázky. Kde se nalézáme? Jak se na nalezené místo opět vrátíme? Jak se z výpravy dostat bezpečně zpět domů? Jak daleko se od domova nalézáme jak dlouho bude cesta trvat? Kde jsou ukryta navigační nebezpečí?
Nebeská tělesa ve všech dobách vždy lidstvo magicky přitahovala. Egyptští kněží dokázali spočítat zatmění slunce a ovládat lid. Astronomická pozorování dávno před vznikem astronomické navigace mimo jiné vedla k postřehu, že pro dané místo na Zemi je typické postavení nebeských těles na obloze, které se u mnohých z nich periodicky opakuje. Je jisté, že jedním z prvních praktických astronomických postřehů bylo sledování slunce, měsíce a známé hvězdy Polárky. Slunce ráno vyšlo v poledne bylo nejvýše a večer zapadlo. Měsíc nebyl vidět, dorůstal, byl v úplňku, couval a zmizel aby se opět za nějaký čas na obloze ukázal. Polárka v daném místě na Zemi nikdy zásadně neměnila nad obzorem svou výšku.........
info@s-consult.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one